Nasza Gmina
Sołectwa
Urząd Gminy
Położenie geograficzne
- Szczegóły
-
Opublikowano: 30 grudzień 2014
-
Odsłony: 13606
Gmina Czarnożyły jest jednostką administracyjną o statusie gminy wiejskiej. Położona jest w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego w północnej części powiatu wieluńskiego i graniczy z następującymi gminami:
- od południa z gminą Wieluń (powiat wieluński),
- od północy z gminą Lututów (powiat wieruszowski),
- od zachodu z gminą Biała (powiat wieluński),
- od północy i wschodu z gminą Ostrówek (powiat wieluński)
Siedzibą władz samorządowych jest miejscowość Czarnożyły. Położona jest niemal centralnie w stosunku do obszaru gminy co umożliwia łatwość w komunikowaniu się ze wszystkimi sołectwami. Czarnożyły są również wielofunkcyjnym ośrodkiem administracyjno – usługowym, mieszkaniowym i kulturalnym.
Odległość miejscowości gminnej Czarnożyły od miasta powiatowego Wielunia wynosi około 8 km. Odległości od większych miast wynoszą:
- Łódź – ok. 104 km;
- Sieradz – ok. 40 km;
- Piotrków Trybunalski – ok. 88 km;
- Częstochowa – 79 km;
- Wrocław – ok. 121 km;
- Kalisz – ok. 77 km.
Gmina posiada połączenia komunikacyjne: drogowe oraz kolejowe o znaczeniu krajowym i regionalnym. Układ drogowy gminy Czarnożyły tworzą:
- droga krajowa Nr 45 łącząca województwa: łódzkie, śląskie i opolskie, prowadząca do granicy z Czechami. Na terenie gminy droga ma: szerokość jezdni asfaltowej 7,0 – 9,0 m, bez utwardzonych poboczy, długość ok. 7,65 km; na odcinku o długości ok. 1,2 km w centrum Czarnożył droga posiada dwustronny chodnik; droga została niedawno zmodernizowana na całym odcinku biegnącym przez Gminę Czarnożyły.
- droga krajowa Nr 74 łącząca węzeł Wieluń na drodze ekspresowej S8 z Kielcami, Zamościem, prowadząca do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie.
Poza granicami gminy, jednak w bliskim sąsiedztwie północno- zachodnich obszarów, zlokalizowana jest droga S8, zaś na południowy- wschód droga wojewódzka nr 481. - drogi powiatowe:
- nr 4545E relacji gm. Lututów – Łagiewniki – Opojowice – Staw – Gm. Wieluń;
- nr 4502E relacji gm. Biała – Platoń;
- nr 4534E relacji Łagiewniki – Czarnożyły;
- nr 4500E relacji Raczyn – droga krajowa nr 45;
- nr 4535E relacji Czarnożyły – Leniszki – gm. Ostrówek;
- nr 4529E relacji Emanuelina – gm. Ostrówek;
- nr 4536E relacji Czarnożyły – Gromadzice;
- nr 4537E relacji gm. Ostrówek – Gromadzice – Staw – gm. Wieluń;
- nr 4531E relacji Gromadzice – Stawek – gm. Wieluń
Powierzchnia gminy Czarnożyły wynosi 6967 ha, czyli 7,52% powierzchni powiatu wieluńskiego. Zaraz po gminie Skomlin (5,96%), powierzchnia gminy stanowi najmniejszą część powiatu3. Składa się z 11 sołectw, skupiających 13 miejscowości. Sołectwa gminy Czarnożyły to: Czarnożyły, Emanuelina, Łagiewniki, Gromadzice, Kąty, Platoń, Raczyn, Staw, Stawek, Wydrzyn Opojowice. Pozostałe miejscowości to Działy i Leniszki zlokalizowane w sołectwie Emanuelina.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku gminę Czarnożyły zamieszkiwały 4 492 osoby. Zarejestrowano więcej kobiet niż mężczyzn, różnica wyniosła 24 osoby. W gminie dominuje ludność w wieku produkcyjnym obejmując 61,1% społeczeństwa, niekorzystnym zjawiskiem jest zauważalny na przestrzeni badanych lat ciągły wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym osiągając 20,8% społeczeństwa i stopniowy spadek liczby osób w wieku przedprodukcyjnym. Średnia gęstość zaludnienia gminy wynosi 65 os./km2 i znacznie przewyższa wartość wskaźnika liczonego dla gmin wiejskich województwa łódzkiego (54 os./km2), co plasuje gminę Czarnożyły na piątym miejscu wśród gmin powiatu wieluńskiego.
Liczba mieszkańców (dane z 2019 roku):
|
Obszar gminy Czarnożyły charakteryzuje się typowym klimatem przejściowym pomiędzy wpływem mas powietrza oceanicznego i kontynentalnego oraz pomiędzy klimatem wyżyn i nizin. Średnie opady roczne wynoszą 500 -550 mm. Okres wegetacji wynosi ok. 240 dni. Natomiast średnia roczna temperatura +8°C.
Od strony południowo-wschodniej przebiega rzeka Pyszna, a od zachodniej rzeka Oleśnica, są one podstawowymi odbiornikami wód z terenu gminy.