Nasza Gmina
Sołectwa
Urząd Gminy
Aktualności
Kapsuła niepodległości w 100-lecie odzyskania niepodległości.
- Szczegóły
-
Opublikowano: 19 maj 2019
-
Odsłony: 3689
W dniu 19 maja 2019 r. podczas uroczystej wizytacji kanonicznej biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej – ks. bp Andrzeja Przybylskiego została wmurowana „Kapsuła Niepodległości”.
Po zakończeniu Mszy Świętej celebrowanej w intencji młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania na katedrze prezbiterium Wójt Gminy Czarnożyły – Andrzej Modrzejewski przedstawił genezę powstania „Kapsuły Niepodległości”. W roku 2018 Polska obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, z tej okazji na terenie gminy odbyły się liczne uroczystości upamiętniające zrywy niepodległościowe. Uczniowie, młodzież szkolna, jak i dorośli wspólnie przeżywali historyczne wydarzenia podczas wydarzeń i inscenizacji patriotycznych, wieczornic niepodległościowych oraz 100 kilometrowego rajdu konnego. W dniu 11 listopada 2018 r. podczas gminnych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości wyłożono „Księgę jubileuszową” do której wszyscy chętni mogli dokonywać okazjonalnych wpisów. Liczna grupa mieszkańców i parafian oraz samorządowców do dnia 19 maja 2019 r. złożyło patriotyczne wpisy, zawarto w niej także fotografie przedstawiające pamiątkowe wydarzenia i uroczystości . Małą cząstkę historii Polski i Naszej Małej Ojczyzny dopełniono w dniu dzisiejszym ostatnimi wpisami, po czym księgę wraz z Monografią Gminy Czarnożyły umieszczono w kapsule i szczelnie zamknięto.
Na zewnętrznej części umieszczono napis „ KAPSUŁA NIEPODLEGŁOŚCI” w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 1918 - 2018 Nie otwierać przed 2119 rokiem. Czarnożyły, dn. 19 maja 2019 r. Dodatkowo wygrawerowano mapę gminy i parafii oraz nazwy wszystkich sołectw.
Kapsuła Niepodległości w obecności przedstawicieli samorządu oraz duchowieństwa została zakopana we wcześniej przygotowanym miejscu na terenie kościelnym.
Kolejne pokolenia w 2119 roku będą mogły ocenić jakie były Czarnożyły i okolice. Jak żyli tutejsi mieszkańcy. Co było dla nich ważne. Czy Nasza Mała Ojczyzna - Czarnożyły była miejscem, w którym można pracować, żyć, rozwijać się i realizować swoje pasje.