Drukuj

2021 07 15 burzaBurza – jest efektem mieszania się warstw powietrza – gęstego i zimnego z wilgotnym o mniejszej gęstości. Tworzą się wówczas prądy powietrzne, a energia cieplna skumulowana w powietrzu i parze wodnej zmienia się w niebezpieczną energię elektryczną i silny wiatr. Wyładowania elektryczne widoczne na niebie w postaci błyskawic mają natężenie w wysokości 20 000 amperów. 

Póki nie słyszymy grzmotów, lecz tylko widzimy błyskawice, można przyjąć, że burza jest od nas oddalona o ok. 70 km. Jeśli słychać ciche pomruki, oznacza to że odległo burzy od nas zmniejszyła się do ok. 25 km. Gdy policzymy sekundy miedzy błyskiem a grzmotem możemy oszacować odległość dokładniej. Należy liczbę sekund (między błyskiem a grzmotem) podzielić przez trzy i otrzymamy odległość burzy od miejsca naszego pobytu w kilometrach.

Zagrożenie dla ludzi:

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ PODCZAS BURZY:

W przypadku gdy burza nas zaskoczy:

Po burzy lub po silnych i porywistych wiatrach należy uważać na leżące na ziemi zerwane przewody linii energetycznych żadnym wypadku nie wolno zbliżać się i dotykać, ponieważ możemy zostać śmiertelnie porażeni prądem elektrycznym. Po porażeniu człowieka przez piorun zwykle dochodzi do zatrzymania oddechu i krążenia krwi. W takim przypadku należy rozpocząć sztuczne oddychanie natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca

Podsumowanie 10 zasad bezpiecznego zachowania w czasie burzy.

  1. Jeśli burza zacznie się, gdy jesteś w drodze, nie chowaj się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku, ewentualnie w samochodzie.
  2. Jeśli burza złapie cię na otwartym terenie, trzeba trzymać stopy jak najbliżej siebie i przykucnąć lub się połozyć.
  3. Gdy usłyszysz komunikat o nadchodzącym załamaniu pogody, usuń donice z parapetów i balkonów.
  4. Jeśli wychodzisz z domu, pozamykaj okna i drzwi.
  5. Jeśli jedziesz autem, zatrzymaj się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekaj. Trzeba wystrzegać się parkowania pod drzewami i liniami energetycznymi, a także wysokimi konstrukcjami.
  6. Unikaj wzniesień i górskich szczytów. Najlepiej schronić się w niższych partiach gór, w miarę możliwości – w schronisku.
  7. Lepiej nie obserwować tego typu zjawisk z balkonu i odsunąć się od szyby.
  8. Warto unikać rozmów przez telefon stacjonarny i komórkowy. Nie korzystaj także z urządzeń podłączonych do prądu.
  9. Jeśli burza zastanie cię nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Nie należy także kąpać się w morzu, jeziorze ani rzece.
  10. Pamiętaj, że przed burzą trzeba się chronić jeszcze zanim zacznie padać deszcz – piorun może cię porazić wcześniej.